Freestyle w ulicznych rytmach

Freestyle taniec w rytmach hip – hopu

Freestyle to pojęcie dla hip-hopu bardzo ważne. Ostatnimi czasy coraz częściej można usłyszeć o tańcu hip-hop freestyle, jest on jednak przez niektórych źle rozumiany. Czym jest freestyle?

Freestyle to termin niesamowicie ważny w świecie hip-hopu. Coraz częściej słyszy się o tańcu nazywanym freestyle hip – hop, jednak niektórzy źle go interpretują, ich definicja tego tańca nie jest trafna.

Czym właściwie jest freestyle?

W telegraficznym skrócie, freestyle taniec to po prostu improwizowane przez tancerza ruchy, najwyższa forma kreatywności i swobody. Jest to perfekcyjna fuzja muzyki z ruchem, spontaniczna reakcja ciała na wibrujące fale dźwiękowe.

Jeśli podejść do tego w pragmatyczny sposób, w hip-hopie freestyle’m jest każdy wykonany do muzyki ruch, który nie został wcześniej zaplanowany w ramach choreografii lub innego układu. Jest to odcięcie się od rzeczywistości i stuprocentowe zanurkowanie w dźwiękach.

Jak zostało już wspomniane, freestyle w hip – hopie to nie wykonywanie poznanej wcześniej choreografii, ani też skomplikowanych układów tanecznych – tancerz nie przejmuje się tym, czy ktoś go ocenia, czy są to konkursowi jurorzy, inni tancerze, bądź pracownicy klubu. Tancerz kocha muzykę, oddaje się jej i zatraca w niej.

Każdy dobiegający z głośników dźwięk to motywator dla mięśni, by zaczęły działać – tancerz musi tylko im zaufać i poddać się, przestać stawiać opór i dać ponieść się szaleństwu.

Fundamenty tańca

Fundamenty (z angielskiego foundations) to pewne podstawy, ruchy pomagające zdefiniować konkretny styl, stanowiące bazę freestyle’u. Właśnie te ruchy pozwalają odróżnić od siebie poszczególne style, dzięki nim wiesz czy taniec, który widzisz to jazz, hip – hop czy też popping.

Fundamenty umożliwiają odróżnianie od siebie poszczególnych stylów. To swego rodzaju drogowskazy (jeśli brać pod uwagę ich zastosowanie) i to właśnie dzięki nim taniec freestyle to całkowita wolność, obudowana w ramy z pewnych zasad.
Idąc tą ściezką, nie możemy nazwać hip – hopem tańca opartego na latynoskich ruchach, ani salsą nie nazwiemy kręcenie się na barkach na ziemi. Hip – hop powinien opierać się o fundamentalne dla tego stylu ruchy.

Niektórzy są zdania, że jeśli w tańcu freestyle pojawią się fundamenty, albo powtórzą się jakieś ruchy, to przestaje to z automatu być tańcem freestyle. Na szczęście jest to mylne podejście, naturalnym jest zapisywanie się długo trenowanych ruchów w pamięci mięśniowej naszego organizmu.