Bułgaria dla każdego

Bułgaria przyciąga do siebie jasnymi plażami Złotych Piasków, ale jeżeli myśli się, że to wszystko, co ma do zaoferowania ten bałkański kraj, to jest się w błędzie – jest tego więcej. Zadając sobie pytanie: „co warto zobaczyć w Bułgarii?”, można skorzystać z małej ściągi i ułożyć plan podróży dla siebie.

Piękna, a wciąż nieznana

Chcąc zobaczyć to wszystko, co Bułgaria ma w sobie najpiękniejszego, trzeba zdecydowanie wyjść poza obszar plaż Złotych Piasków i udać się na eksplorującą kraj wyprawę. Można jej trasę stworzyć samemu i dać się zaskakiwać, jednak warto wcześniej zapoznać się z niektórymi miejscami wartymi uwagi.

Dla turystów Bułgaria to zabytki stolicy, możliwość zobaczenia przepięknych budynków sakralnych, jak również udania się na górskie przechadzki – każdy znajdzie w tym kraju coś dla siebie.

Sofia

Na dobry początek warto zajrzeć do stolicy kraju – miasto Sofia pamięta schyłek starożytności, do tego ma swoje własne perły, którymi są obiekty sakralne: bazylika świętej Zofii oraz sobór świętego Aleksandra Newskiego. W wielu barach i restauracjach zlokalizowanych w mieście można skosztować prawdziwego bułgarskiego wina.

Pasmo górskie Pirin

Miłośnicy górskich wędrówek nie powinni pominąć tego pasma – Pirin to jedno z najdzikszych pasm w Europie. Jego trasy nie są zbyt zatłoczone, co pozwala przemierzać bez konieczności wymijania tłumów, za to podziwiać świerkowe lasy, jodłowe zbocza, czyste jezioro. W Pirinie znajduje się najsłynniejszy ośrodek narciarski tego kraju – Bansko.

Kopriwsztica

Miejscowość ta nazywana jest miastem skansenem, gdyż czas zatrzymał się tu dwa wieki temu. Spacerując wąskimi uliczkami miasta, można podziwiać blisko 400 zabytkowych budynków, które w głównej mierze stanowią kolorowe domy o tradycyjnym zdobieniu i wystroju.

Rilski Monastyr

Najsłynniejszy i najważniejszy zabytek Bułgarii, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla Bułgarów jest to miejsce narodowej świętości. Główna cerkiew ma ściany pokryte freskami, zaś jej kopuła i białe monastyru wyglądają wręcz magicznie na tle górskich szczytów.