Stepowanie irlandzkie – duma i bunt

Stepowanie irlandzkie – dowiedz się o nim!

Stepowanie irlandzkie może brzmieć trochę ciekawie albo i dziwnie. Raczej mało kto w Polsce wie na czym polega irlandzki taniec. Ale z pewnością można powiedzieć, że jest on ciekawy. Odbywa się w grupie lub można go tańczyć solo. Do tańców grupowych należą: round dance, line dance i long dance. Można go tańczyć w parach, w trójkach i czwórkach. Należy opanować kroki i pewne figury, aby móc zatańczyć go zgodnie z tradycją. Ona się nie zmieniła przez lata. Jeśli mowa o solowych tańcach, czyli step dances, to dzielimy je na jig, hornpipe, reel.

Które z nich są szybsze, a które wolniejsze?

Stepowanie irlandzkie, czyli np. jig to rytm irlandzkiego tańca, który posiada różne odmiany. Na przykład light jig to szybki taniec, który polega na dynamicznej pracy nóg. Tańczony jest w metrum 6/8. Do spokojniejszych odmian należy jig, bo jego tańczy się go metrum 6/8 lub też 12/8. Jeśli chodzi o reel, to jest to szybki taniec, odbywający się w metrum 4/4. Aby go zatańczyć trzeba mieć miękkie obuwie. Wynika to stąd, że wymaga on akrobacji. Niektórzy tancerze decydują się tańczyć go w twardym obuwiu, ale to tylko dlatego, że wiedzą, jak to robić. Są w stanie to robić, bo posiadają doskonałe poczucie rytmu i są w stanie utrzymać równowagę nawet w takich właśnie butach.
Hornpipe wykonuje się w metrum 4/4 i 2/4. Dawniej tańczyli go tylko mężczyźni jednak teraz podział taki nie obowiązuje. Jest to jeden z trudniejszych tańców, bo charakteryzuje się wysoką finezyjnością.

Jakie są ich cechy wspólne?

Tańce irlandzkie, mimo że różnią się między sobą, to nie są takie wobec siebie odmienne. Chociażby biorąc pod uwagę układ rąk – on jest zawsze taki sam. Ręce należy trzymać przy ciele, a wynika to stąd, że nawiązuje do dawnych irlandzkich tancerzy. Oni tańczyli w ten sposób, bo prześladowali ich angielscy najeźdźcy. Tancerze spotykali się więc w piwnicach. Jak można się domyślić, było w nich ciasno, wobec czego ciężko im było wykonywać obszerne ruchy rękami. Ściśnięci nie machali więc nimi, a mieli blisko ciała. Pokazuje to dodatkowo, jaką rolę ten taniec odegrał jeśli chodzi o potrzebę wyrażenia buntu.

Jak ubierają się tancerze irlandzcy?

Obecnie, tak jak i dawniej, tancerze ubierali się bardzo wyjątkowo. Prekursorzy ubierali się jednak w to, co mieli akurat w szafie, co nie oznacza jednak, że nie wyglądali intrygująco. Aktualnie, ich stroje szyte są przez krawców, którzy używają np. kryształków, aby jeszcze bardziej przyciągały wzrok publiki. Czym jednak byłoby stepowanie irlandzkie bez odpowiednich butów? Te powinny posiadać obcas, który generuje hałas.