Nowoczesne formy tańca artystycznego
Tańczyć każdy może
Te słowa to święta prawda. Taniec jest uniwersalną, ponadczasową formą łączenia ludzi. By tańczyć, nie trzeba mieć specjalnego wykształcenia, ani urodzić się z zestawem konkretnych cech i umiejętności – wystarczy chcieć. Tańczyć może naprawdę każdy, ponieważ taniec nie dyskryminuje – nie widzi nadwagi, ułomności, orientacji seksualnej czy wieku. To jedna z nielicznych czynności, które w tak prosty sposób sprawiają, że człowiek czuje się wolny, swobodny, odrywa się od trosk codzienności.
Różne rodzaje muzyki, ludzkie eksperymenty z nowymi formami ekspresji, zwykła ciekawość i chęć stworzenia czegoś nowego, zaakcentowania swojej odmienności i różnorodności sprawiły, że w chwili obecnej istnieje mnóstwo form tanecznych, które różnią się od siebie dosłownie wszystkim, a nowych stylów wciąż przybywa jak grzybów po deszczu.
Taniec artystyczny, taniec towarzyski, breakdance czy hip-hop – wszystkie te style łączy jedno: wyrażanie emocji i nieodłączna miłość do muzyki.
Taniec artystyczny – emocje, wrażliwość, historia
Taniec to medium, które doskonale umożliwia przekazanie emocji, ludzkich historii: radosnych chwil pełnych uniesienia, bądź smutnych ballad ze złamanym sercem w tle. Doświadczanie spektakli tanecznych, czy to grupowych, czy w wykonaniu pojedynczych tancerzy, to przede wszystkim otwarcie wrażliwej części siebie na nową formę przekazu, by w pełni czerpać z takiego doświadczenia, konieczne jest czucie tego wydarzenia całym sobą, skupienie się na emocjach, chęć poznania przedstawianej historii, interpretacja przekazu.
Wbrew opiniom sceptyków, taniec nie jest tylko bezmyślnym poruszaniem się w rytm skocznej muzyki, czy kręceniem pupą przy klubowych hitach – tańcem można przekazać niekiedy więcej, niż tysiącem słów. To pełna żywych, ludzkich uczuć metoda przekazywania opowieści bez użycia słów.
Nowoczesne formy taneczne
Taniec to nie tylko rumba, cha-cha czy salsa. Tak właściwie, każdy ruch wykonywany w akompaniamencie muzyki – lub bez – można nazwać tańcem. W chwili obecnej, artystyczne występy taneczne można obejrzeć wykonywane do przeróżnego rodzaju dźwięków: od delikatnej muzyki granej na instrumentach smyczkowych, przez huk bębnów, aż do ciężkich brzmieć elektronicznych z dużą ilością uderzeń basu na minutę.
Artyści, którzy wykonują taniec solo bądź grupową, zazwyczaj starają się pokazać odbiorcom jakąś konkretną historię, niekiedy specyfika ruchów, dobrana muzyka czy nawet ubiór potrafią być wskazówkami, które mają naprowadzić widza na właściwy tor myślowy.