Taniec hip hop – czy dzieci mogą go tańczyć?

Dzieci w swoim żywiole

Tańczące dzieci są po prostu w swoim żywiole, taniec jest im szczególnie bliski, już od wczesnych etapów rozwoju, maluszki podrygują radośnie słysząc muzykę. Ich radość wyrażana jest przytupywanie, klaskaniem i machaniem rączkami. Dobrą decyzją jest rozwijanie tych przeuroczych odruchów i wprowadzanie naszych pociech w taneczny świat rytmu i dźwięków. Korzyści, które płyną dla dzieci zarówno pod względem fizycznym jak intelektualnym są liczne.
Jeśli chodzi o taniec, można powiedzieć, że już od paru lat jest on w stanie renesansu w Polsce. Wyświetlane na wielu stacjach telewizyjnych programy propagujące i promujące taniec, takie jak choćby You Can Dance, Taniec z gwiazdami, czy choćby zbierający talenty Mam Talent przyczyniły się do prawdziwego oblężenia szkół tańca. Hip hop dzieci chcą tańczyć coraz częściej, bo kojarzy im się z rapem i luźnymi ciuchami. Szkół salsy czy tańców latino zaczęło przybywać w zastraszającym tempie. W tej chwili, jeśli chcesz wysłać dziecko na zajęcia taneczne, masz w czym przebierać. Coraz częściej zajęcia taneczne wybiera się jako główne zajęcia pozalekcyjne, na które zapisuje się dziecko.

Opinia ekspertów od aktywności fizycznej mówi, że taniec to wspaniały wybór, ponieważ lista potencjalnych korzyści płynących z ruszania się w towarzystwie muzyki jest imponująco długa.

Czym jest taniec hip hop dzieci?

Hip – hop jest to spontaniczny i dynamiczny styl tańca opierający się przede wszystkim na szeroko pojętym luzie. Jego istotnymi częściami składowymi są umiejętność kreatywnego myślenia, koordynacja ruchowa i wytrzymałość fizyczna. Chorografia, zazwyczaj bardzo żywiołowa, składa się z nauczonych pod bacznym okiem kroków, jednocześnie zachowując pole na swobodną interpretację muzyki i improwizacje taneczne. Na zajęciach dzieci mogą wyrazić swoją opinię, przekazać przez taniec emocje i uczucia. Instruktorzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z dziedziny tańca hip – hop i pozwalają, by uczniowie wyniesioną wiedzę wykorzystywali w swój własny, unikalny sposób, pozwalając im na indywidualne interpretacje.

W trakcie prowadzonych zajęć, silny nacisk kładzie się na pracę z ciałem i zapoznawanie się z układami. Elementy freestyle’u przeplata się z przygotowywaną odpowiednio wcześniej choreografią, co daje wspaniałe połączenie i jest nie lada spektaklem z perspektywy widza.

Gdzie i u kogo dziecko nauczy się tego tańca?

W chwili obecnej, specjalistów w dziedzinie tańca hip – hop jest coraz więcej. Odpowiednich zajęć dla swojego dziecka możesz poszukać w lokalnych szkołach tańca. Niekiedy można natrafić na instruktorów niezrzeszonych pod banderą żadnej ze szkół – zazwyczaj wynajmują oni odpowiednio wyposażone sale na godziny i właśnie tam prowadzą zajęcia dla naszych pociech. Instruktor musi budować zaufanie i być profesjonalny, najlepiej, jeśli jego osiągnięcia i umiejętności w tańcu zweryfikujesz za pomocą internetu.