Zumba dla początkujących – źródło zabawy i dobrej formy!

Co to jest ta Zumba?

Zumba stanowi połączenie tańca z zajęciami fitness, łączy ona bowiem kroki taneczne zapożyczone z tańców latynoskich z ruchem charakterystycznym dla typowego treningu fitness.

Jest to kompleksowy program treningowy, który zawiera w sobie wszystkie elementy typowych ćwiczeń fitness takie jak praca mięśni, gibkość, cardio i równowaga. Tańce latynoskie takie jak salsa, cumbia, samba i inne są źródłem inspiracji dla choreografii przygotowywanych na każde zajęcia przez instruktorów przed każdymi zajęciami. Jak podaje strona internetowa Zumba Fitness LLC, co tydzień w zajęciach z Zumby bierze udział ponad 15 milionów osób, same zajęcia są zaś organizowane na terenie 180 krajów w 200 000 różnych miejsc!

Czy muszę być zaawansowany by brać udział w zajęciach?

Zumba nie dyskryminuje, zumba rozumie. Jest to rodzaj aktywności, w którym niezależnie od płci, kondycji, wieku czy zaawansowania tanecznego i ruchowego, może wziąć udział absolutnie każdy. Programy treningowe dostosowuje się w oparciu o indywidualne potrzeby i możliwości trenujących. Oznacza to, że niezależnie od tego jak dobrze się ruszamy, zumba dla początkujących będzie dla nas dostępna tak, jak i wyższe stopnie jej zaawansowania, tak więc każdy będzie miał szansę bawić się dobrze i odnaleźć podczas sesji treningowej.

W trakcie zajęć, wystarczy kierować się wskazówkami dawanymi przez instruktora, imitować jego ruchy w trakcie ćwiczenia choreografii i – przede wszystkim – poczuć wyjątkowy klimat zajęć!

Zumba, tak jak muzyka, potrafi łączyć pokolenia – treningi poleca się zarówno studentom, nastolatkom jak i dorosłym, a także osobom w podeszłym wieku. Jedyne co jest nam potrzebne, to odrobina chęci i uśmiechu!

Zumba dla początkujących – kilka podstawowych kroków

Poniżej przedstawimy Ci merengue, czyli podstawowe ruchy dla początkujących.

Rozpocznij od marszu w miejscu – pamiętaj, by podnosić wysoko nogi, a ręce zgiąć w łokciach, ważne jest rytmiczne poruszanie nimi. Nogi lewą i prawą naprzemiennie odstawiaj na boki.

Nie bądź sztywny – Ugnij lekko nogi w kolanach i przenoś ciężar z prawej strony swojego ciała na lewą. Przeskakuj delikatnie z nogi na nogę pamiętając o rytmicznym kręceniu biodrami.

Squat, rytmiczny przysiad – Swoje nogi musisz rozstawić odpowiednio szeroko, a w kolanach zachować luz. Napnij mięśnie brzucha, zepnij swoje pośladki i postaraj się robić przysiady w rytm muzyki. Pamiętaj, by kolana były skierowane na zewnątrz!