Kroki taneczne hip hop, czyli jak się ruszać jak prawdziwy uliczny tancerz
Kroki taneczne hip hop – czy warto je znać?
Na uliczny styl tańca składa się hip hop, hip hop new style, hip hop new age i hip-hop freestyle. Zapożycza się różne kroki również z lockingu, funku, czy poppingu. Taniec hip-hop daje możliwość na wyrażenie siebie, dużą dozę ekspresji i można być w nim niezwykle kreatywnym. Można kombinować na wiele sposobów, a kroki taneczne hip hop wbrew pozorom nie są aż tak trudne. Przy muzyce przeznaczonej do tego stylu nogi aż same rwą się do tańca, bo jest on taki pozytywny i aż chce się człowiekowi ruszać. Jego historia sięga lat 30 XX wieku, gdzie w Ameryce czerpano z tradycji folkloru indiańskiego i murzyńskiego. Nie ważne, czy tańczysz electric boogie, czy dance show, to wszystko to kroki taneczne hip hop, które dobrze jest znać, aby zaskoczyć znajomych na niejednej imprezie. A nawet jeśli nie chodzisz na spotkania towarzyskie, to fajnie jest mieć swoją pasję, a czemu to miałby nie być właśnie taniec?
Od jakich ruchów najlepiej jest zacząć i o czym pamiętać?
Należy pamiętać, że w tym tańcu istotna jest improwizacja. Oczywiście, zna się pewne ruchy, ale należy umieć je wykorzystać w improwizowanym tańcu. A, że każdy tancerz może posiadać swój własny, wyjątkowy styl, to każdy miesza różne znane mu ruchy, aby łącząc je w całość wyglądało to ciekawie i zjawiskowo. Nie każdy może o tym wiedzieć, ale istotna jest również mimika twarzy. Dopełnia ona ruchy ciała, a tancerze korzystają z danego zakresu ruchów.
Kroki taneczne hip hop, które nadadzą sensu Twojemu tańcowi
Wyróżniamy m.in. toprock, na który składają się elementy polegające na dynamicznych ruchach i gestykulacji. Do toprocka zaliczamy Indian crosover, salsa step, bounce roller skate step, czy latino rock i apache.
Jeśli chodzi o power moves, to są to ruchy, które wymagają sprawności fizycznej. To figury rotacyjne, do których należy m.in. backspin, headspin, baby windmill, czy sir swipe. Freeze’ami nazywamy te figury, które są statyczne i polegają na utrzymaniu ciała przez pewien czas w bezruchu. To np. baby freeze, czy air baby.
Dropami nazywami płynne przejścia z toprock do footwork. Dzięki nim można zachować płynność taneczną i są nimi m.in. front swipe, back swipe, cork screw, czy half swipe. Na footwork z kolei mówimy, kiedy kroki wykonywane są w pozycji przysiadu podpartego. Pełni rolę wstępu, łącznika między pewnymi elementami, czy wypełniacza. Jak tancerz ich użyje, to zależy tylko od niego. Może robić tzw. Six step, baby swipes, scrambles, czy bicycle pumps.