Żywiołowe tańce lata 20

Lata 20 ubiegłego wieku przywołują na myśl czasy rewolucji kulturalnej. Kojarzone są z dekadą szalonej zabawy, ekstrawagancji i postępu. W tym okresie intensywnie zmieniał się styl i tempo życia oraz moda. Taniec stał się bardziej swobodny i żywiołowy. Najbardziej charakterystyczne style pochodzące z tamtej epoki to m.in. Charleston i Lindy Hop. Tańce lata 20 przykuwają wzrok ciekawą stylizacją, która często jest wykorzystywana w dzisiejszych choreografiach.

Charleston – stylowa magia dekady

Nazwa tańca pochodzi od miasta w Południowej Karolinie. Jego inspiracją są rytmy wywodzące się z Afryki Zachodniej. Charleston wyróżnia niezwykle dynamiczne i żywe tempo. Muzyka kojarzona z Charleston to ragtime jazz. Taniec uwydatnia kołyszące się ramiona, a także szybki ruch stóp. Podstawową pracę nóg można urozmaicić dodatkowo szeregiem wariacji. Tancerze wykonują dużo obrotów, a czasem również podskoki. Do ćwiczeń niezbędna jest bardzo dobra kondycja ruchowa. Dla zewnętrznego obserwatora układy nie wydają się skomplikowane, jednak nauka wymaga systematycznych treningów pozwalających nabierać cennej wprawy. Charleston można tańczyć w parach, a także samodzielnie. Bywa on również wykonywany przez grupę kobiet lub grupę mężczyzn. Dla Charlestona tańczonego w parach charakterystyczne jest odbijanie nogi w bok. Ubiór tancerzy podkreśla stylistykę minionej epoki. Dla kobiet charakterystyczne są krótkie sukienki z frędzlami na całej długości oraz szale z piór, biżuteria z pereł, opaski na głowie oraz satynowe rękawiczki. Strój mężczyzn podkreśla m.in. charakterystyczne szelki, meloniki, muszki, eleganckie spodnie, lakierowane buty, a także laseczki.

Ekscytujące tańce lata 20

Wyjątkowy smak retro odżywa również w Lindy Hop.Taniec ten powstał wśród amerykańskiej czarnej społeczności. Był rozwijany równolegle z muzyką jazzową tamtego okresu. Lindy Hop to dziki, nieokiełznany, szalony i niezwykle dynamiczny taniec w parze. Pozostawia duże pole improwizacji oraz swobodnej interpretacji muzyki, figur tanecznych, a nawet kroku podstawowego. Często stosowane są w nim figury akrobatyczne, wykopy, podrzuty i skomplikowane pląsy. Taki pokaz tańca Lindy Hop stwarza efekt wyjątkowego widowiska. Eksponuje niezwykle żywiołowy klimat dekady. Tańce lata 20 wyróżnia jednocześnie prostota i duża naturalność. Dzięki temu do dziś znajdują rzesze sympatyków i odtwórców. Wywodzi się z nich swing oraz jego liczne odmiany. Współczesne potańcówki w klimacie retro przykuwają uwagę wielu miłośników mody i stylu minionej epoki.