Gdy w żyłach płynie salsa – czyli tańce latynoskie

Czym tak naprawdę są latynoskie tańce?

Tańce latynoskie lub latynoamerykańskie to krótko mówiąc grupa tańców, które obok tańców standardowych prezentuje się na rozmaitych turniejach tańców towarzyskich.

Tańcami z grupy tańców latynoamerykańskich są:
– rumba
– pasodoble
– jive
– cha-cha
– samba

Należące do tej rodziny latynoskie tańce charakteryzują się szybkością, wyrazistą muzyką i dynamiką. Stawia się w nich na zmysłowe poruszanie całym ciałem, w tym szczególnie biodrami. Istotnym elementem tych tańców jest izolacja ciała i „podzielenie go” na dwie części, górne partie ciała izoluje się od dolnych.

Ubiór towarzyszący tym tańcom odróżnia się od ubioru wybieranego do prezentacji tańców standardowych. Nie wymaga się, by mężczyzna zakładał elegancki frak, natomiast barwa jego stroju powinna być dopasowana do barwy stroju ubranego przez jego taneczną partnerkę. W kwestii obuwia – zarówno panowie jak i panie zakładają buty na obcasie, u pań są to raczej buty odkryte.

Rozwój tańców latynoamerykańskich ruszył mocniej w XX wieku, chociaż swoje początki miał około wieku wcześniej, gdy doszło do wymieszania się różnych rytmów muzyki amerykańskiej, hiszpańsko – portugalskiej czy indiańskiej.

Samba – jeden z najpopularniejszych tańców latynoamerykańskich

Samba, to taniec wywodzący się z Brazylii. Najprawdopodobniej pochodzi od tańców plemiennych ludów Bantu z Afryki. Ruch w sambie odbywa się po kole. Typowe dla samby tempo to około 56 taktów na minutę.

W muzyce do samby, dochodzi do nakładania się na siebie dwóch rytmów: synkopowanego rytmu rozliczanego w postaci „raz – i – dwa”, a także składającego się z czterech ósemek rytmu, który rozlicza się „raz – i – dwa – i”.
Tak jak w większości tańców latynoamerykańskich, podstawowe figury można zatańczyć w tak zwanym trzymaniu zamkniętym – prawą dłoń partnerki trzyma lewa dłoń partnera na linii ich wzroku, zaś lewa ręka partnerki spoczywa luźno na prawym boku partnera. Prawą dłoń mężczyzna kładzie na lewej łopatce partnerki.

Figury można tańczyć również w różniącym się odrobinę trzymaniu otwartym – partner trzyma prawą dłoń partnerki swoją lewą dłonią na wysokości bioder, partnerka swą lewą rękę oraz prawą dłoń partnera odprowadza na bok na wysokości barku.

Samba jest tańcem o charakterze progresywnym. Oznacza to, że tancerze szybko poruszają się po parkiecie. Przez to, że w sambie zawiera się dużo ruchów uchodzących za intymne, mających wyrażać uczucia, o sambie mówi się, że jest tańcem kochanków.