Muzyka do tańczenia hip hopu – daj się jej porwać!

Muzycy, którzy przyczynili się do rozwoju tego gatunku muzyki

Muzyka do tańczenia hip hopu może być naprawdę różna. Utarło się, że muzyka stricte hip-hopowa to połączenie soulu, R&B i rapu. Jednym z pierwszych muzyków, który spopularyzował ten gatunek muzyczny był DJ Kool Herc. Rozkwit tego gatunku przypada na lata 90-te, więc jest wciąż młody. W latach 70-tych najbardziej znanymi muzykami byli: Fab Five Freddy, Kool Moe Dee, Kurtis Blow, Doug E.Fresh, Fat Boys, Spoonie Gee, Whodini, Afika Bambaataa, Grandmaster Flash and the Furious Five, czy Marley Marl. Wtedy też gatunek ten powstał. Początkowo obecny był jedynie w kulturze afroamerykańskiej, a w późniejszych latach rozprzestrzenił się na Europę. W Polsce hip-hop słyszany był w latach 80 i 90. Polscy raperzy wzorowali się w dużej mierze na występach amerykańskich wykonawców.
W latach 80-tych popularność zaczął zdobywać RUN-DMC i LL Cool J. I to oni dali początek „złotej erze hip-hopu”. Obecnie artyści tworzący muzykę hip-hop to m.in. Snoop Dogg, Ciara, Azealia Banks, Lil Wayne, Nicki Minaj, Usher, Missy Elliott, Wyclef Jean, Eve, Lil Kim, Flo Rida, Mary J. Blige, M.I.A, czy Lauryn Hill.

Muzyka do tańczenia hip hopu to nie tylko rytmy

Muzyka ta to nie tylko tekst i linia melodyczna. Mówi się także, że to styl życia. Wynika to z tego, że wykonawcy opowiadają w swoich kawałkach o różnego rodzaju problemach, które obecne są w codziennym życiu. Wobec tego, taniec do takiej muzyki może być jeszcze bardziej emocjonalny i dodawać jeszcze większych pokładów energii tańczącemu.

Jakie rodzaje wyróżniamy i od czego zaczęło się w Polsce?

Do rodzajów hip-hopu zaliczamy ten alternatywny, jak i soul. W Polsce zaczął być popularny przez audycję „kolorszok” w radiu kolor prowadzoną przez Bognę Świątkowską i Dj 600 V. Kolejna audycja, czyli „raptime” Sławomira Jabrzemskiego puszczona w radiu RH Kontakt spopularyzowala jeszcze bardziej hip-hop. Wówczas nie był on znany dużej grupie ludzi, więc audycje miały na celu rozpromowanie raczkującego gatunku. Wówczas w audycjach pojawiali się tacy goście, jak Fenomen, czy Grammatik. Z kolei, wytwórnia B.E.A.T. Records założona przez Hirka Wronę i DJ-a 600 dała początek pierwszym płytom z utworami rap. Wykonywali je m.in. Edytoriał, Solfernus, czy Mistic Molesta, a także DJ 600 V. Do wykonawców mających duży wkład w rozwój hip-hopu należy Kaliber 44, a później Paktofonika oraz Peja i obecnie Pezet, Adam Ostrowski, czyli O.S.T.R., Sokół i Tede.