Taniec w klasycznym wydaniu

Szeroki wachlarz możliwości

Obecnie istnieje wiele rodzajów tańca od tych najnowszych, takich jak taniec nowoczesny do tańców klasycznych. Każdy, kto ma ochotę zajmować się tańcem zawodowo lub posiada taką pasję, ma szerokie pole wyboru, stoją przed nim naprawdę różnorodne możliwości.

Tańce klasyczne – definicja, różnorodne rozumienie pojęcia

Jak podaje Wikipedia tańce klasyczne to z definicji forma rozrywki wywodząca się z tańców salonowych i zabaw ludowych, uprawiana od początku XX wieku, na początku były to tańce dla klas uprzywilejowanych, natomiast tańce ludowe pozostawiano klasom niższym. Wśród tańców towarzyskich wyróżniamy tańce turniejowe oraz tańce użytkowe. Tańce turniejowe dzielą się na standardowe ( walc angielski, tango (dawniej taniec latynoamerykański), walc wiedeński, foxtrot, quickstep) oraz latynoamerykańskie ( samba, cha-cha, rumba, pasodoble (dawniej taniec standardowy), jive). Do tańców użytkowych zalicza się szersze spektrum różnego rodzaju tańców. Taniec towarzyski zajmuje się także tańcami wykonywanymi dawniej na salach balowych.

Taniec towarzyski to również nazwa specyficznej formy tańca, zwanej też baletem. Różnica polega na tym, że termin balet odnosi się do spektaklu odbywającego się na scenie, natomiast termin taniec klasyczny odnosi się do techniki, jakiej używają tancerze. Zatem taniec klasyczny nie jest pojęciem całkowicie tożsamym z baletem. Istnieje wiele baletów wykorzystujących technikę tańca klasycznego. Należą do nich: Znanymi baletami, w których wykorzystuje się technikę tańca klasycznego są: Córka źle strzeżona, Jezioro łabędzie P. Czajkowskiego, Dziadek do orzechów,
Giselle A. Adama, Spartakus A. Chaczaturiana, Coppélia L. Delibes’a, Jaś i Małgosia E. Humperdincka, Don Kichot L. Minkusa.

Taniec towarzyski jako sport

Taniec towarzyski nie jest dyscypliną olimpijską. Tancerze konkurują jedynie na turniejach. Główne, najbardziej prestiżowe organizacje zajmujące się tańcem towarzyskim to: World DanceSport Federation (której przedstawicielem w Polsce jest FTS – Federacja Tańca Sportowego) i World Dance Council (której przedstawicielem w Polsce jest: Polski Taniec SA oraz PTT – Polskie Towarzystwo Taneczne).

Tańce towarzyskie na najwyższym poziomie – turnieje na światowym poziomie

Najważniejsze turnieje taneczne odbywające się na całym świecie to: Blackpool Dance Festival, Asian Open Festival, City Lights Ball, Kreml Cup, IBDF, WDSF (dawniej IDSF), Copenhagen Open, Dance Master, Grand Prix Rimini, Supadance Polish Open Championships, UK Open.