Jak nazywają się najpopularniejsze nieznane Ci zespoły taneczne?

Skąd ten fejm, skąd tyle uznania?

Taniec sam w sobie jest sztuką. Opanowanie go do poziomu mistrzowskiego nawet najbardziej utalentowanym jednostkom potrafi zająć długie lata, a ambicja tancerzy sprawia, że nigdy nie ustają oni w drodze do rozwinięcia wachlarza swoich umiejętności czy poznania nowych figur. Świadomy tancerz wie, że nie istnieją żadne ograniczenia, poza tymi, które stawiane są jedynie przez jego własną wyobraźnię i kreatywność.

To właśnie kreatywność i wyobraźnia są źródłem fenomenu wielu zespołów tanecznych. Łączenie ze sobą różnych elementów, śmiałość w przedstawianiu pewnych nowości, zaskakiwanie ludzi – te czynniki sprawiają, że zespoły zapisują się w naszej pamięci. Zarówno zespoły ludowe jak i pozostałe zasługują na pewno na szacunek, ponieważ każde z nich poświęciło na naukę swojej specjalizacji dużo czasu i zdrowia.

Stukot stóp i butów

Powyższy nagłówek może budzić skojarzenie z filmem, w którym tańczyły przesympatyczne pingwiny. I słusznie, ponieważ pochylimy się tu nad specyficzną formą tańca – stepowaniem.

Stepowanie, to rodzaj tańca w którym przy użyciu butów wyposażonych w metalowe blaszki, wystukuje się rytm stopami. Oczywiście, stopy nie są jedyną częścią ciała, z której może korzystać tancerz – do jego dyspozycji jest całe ciało, a ruchy wykonują się zależnie od uprawianej odmiany tańca, lub efektu, który planuje on uzyskać.

Jedną ze znanych bardziej odmian stepowania jest step irlandzki, w którym tancerze wedle tradycji splatają ręce za sobą, utrzymując wyprostowany korpus – dla kontrastu, w amerykańskiej odmianie stepowania ręce wespół zespół z plastycznym i ruchomym kręgosłupem biorą aktywnie udział w tańcu.

Szczególna popularnością step cieszył się w latach trzydziestych XX wieku, dziś niestety możemy go zaobserwować głównie w musicalach. Kiedyś nazwy zespołów tanecznych pojawiające się na plakatach budziły dużo emocji, z upływem czasu sytuacja jednak zmieniła się.

Fred Astaire to jedna z ikon tego tańca, stanowczo był to jeden z najbardziej rozpoznawalnych stepujących tancerzy. Ikoniczną dla tego tańca muzyką jest „Singing in the rain” pochodząca z filmu Deszczowa piosenka. Po dziś dzień, aktor musicalowy poza śpiewem, powinien umieć przede wszystkim stepować!

Nazwy zespołów tanecznych, z którymi powinieneś się zapoznać

Old Kent Road – Jest to pochodząca z UK grupa, której założycielką jest Avalon Rathgeb. Jej wizją było stworzenie profesjonalnej grupy tanecznej, będącej celem aspiracji najzdolniejszych spośród młodych tancerzy. Spektakle Old Kent Road odbywają się w akompaniamencie granej na żywo muzyki.

Dorrance Dance – jest to pochodzący z USA zespoł, przez wielu unzany za jeden z lepszych na świecie. Dzieło sztuki, to najlepsze określenie, którego można użyć w stosunku do ich niesamowitych spektakli tanecznych opartych na stepowaniu. Przedstawiają oni nowatorskie podejście do tańca, poszukując nowych form wyrazu przy wykorzystaniu nowych technologii.

Tap Dogs – zapierające dech w piersiach, hipnotyzujące widowiska tej grupy z Australii zostały rozsławione w trakcie ich spektakli, z którymi podróżowali po całym świecie. Ich spektakle są nietypowe, składają się na nie taniec, teatr i coś na wzór rockowych koncertów. Ta męska grupa tańczy na wodzie, skacze po rusztowaniach a niekiedy nawet występuje do góry nogami! Nie tak dawno temu świętowali oni swoje ćwierćwiecze!