Co wyróżnia nowoczesny jazz?

Nowoczesność i festyn kontrastów

Jazz współczesny, modern dance jazz czy po prostu modern jazz, to taniec przepełniony po brzegi kontrastami, znajdują w nim połączenie skrajne przeciwności takie jak przyspieszanie i zwalnianie, opadanie i wznoszenie, dynamizm i liryzm. Klasyczny styll tańca jazzowego można uznać za prekusora nowoczesnego jazzu, który chętnie wykorzystuje się na występach estradowych czy popularnych programach telewizyjnych traktujących o tańcu. Czym zatem jest modern jazz dance?

Skąd wywodzi się modern dance jazz?

Nazywany powszechnie jazzem nowoczesnym, modern jazz nabierał formy i kształtu przez stosunkowo długi czas i można uznać go za ostatni etap tworzenia się jazzu klasycznego w obecnie znanej nam formie. Gdy upłynął 1945 rok, nowa technika zaczęła wyrastać z znanego dotychczas klasycznego jazzu. Nowa technika przyjęła nazwę bebop, a odrobinę później wyłonił się kolejny styl – cool.

Gdy style cool i bebop wymieszały się ze sobą, efektem ubocznym ich mieszanki było powstanie hardpopu – elementy tego stylu baczny obserwator zauważy u tancerzy tańczących modern jazz.

Niedługo później – bo w latach sześćdziesiątych – powstała nowa technika, którą ochrzczono jako free jazz. Odmiana ta, wzbogacona elementami jazz – rocka stanowiła podwaliny od styl znany w czasach dzisiejszych jako modern jazz.

Modern jazz kontra jazz klasyczny – czy to tylko różnice?

Cechą, która stanowczo odróżnia nowoczesny styl jazzu od stylu klasycznego, jest jego „nerwowość” i brak spójności. Jazz klasyczny czerpał inspirację z baletu, unika się w nim ruchów nieprzewidzianych, chaotycznych i pulsujących, co kontrastuje z nowoczesnym stylem modern jazz.

W odróżnieniu od klasycznej wariacji jazzu, jazz nowoczesny bazuje i polega na kontrastach, wykonujący ten taniec tancerze łączą ruchy szybkie i agresywne z spokojnymi i powolnymi, zachowując przy tym niesamowitą płynność.

Modern jazz – tajniki techniki

Nowoczesna odmiana jazzu to taniec bazujący na kontrastach.
Przyspieszanie i zwalnianie, opadanie i podnoszenie – wszystkie te rzeczy można znaleźć w modern jazz dance. Technika opiera się o połączenia podstawowych dla modern jazz technik z charakterystyczną dla klasycznego jazzu izolacją, przy wciąż zauważalnych podstawowych technikach baletowych.

Jeśli chcesz by Twój taniec był zróżnicowany, dynamiczny i interesujący, by pasował do Twojej nietuzinkowej osobowości – modern jazz może być doskonałym wyborem, z którego będziesz cieszyć się ilekroć będziesz mieć możliwość tańczyć!