Czym zajmuje się choreograf?
Choreografia – co to jest?
Nazwa choreografia pochodzi z języka greckiego od chorographia co dosłownie oznacza zapis układu tanecznego. To sztuka z wieloletnimi tradycjami. Dotyczy nie tylko baletu i tańca klasycznego, ale obejmuje wszystkie formy profesjonalnych stylów tanecznych. Polega w skrócie na komponowaniu układów tanecznych – dobieraniu ruchów, gestów, figur w spójną całość, tak by odpowiadał muzyce.
Czym zajmuje się choreograf?
Choreograf zajmuje się tworzeniem układów tanecznych na różne potrzeby. Np. choreograf teatralny komponuje i tworzy taniec, który można oglądać w spektaklach. Każdy choreograf jest z reguły wyśmienitym tancerzem, dlatego posiada niezwykłe wyczucie rytmu, sprawność ciała, a do tego potrafi oddać za pomocą ruchu każdy dźwięk.
Do zadań choreografa należy wymyślanie ogólnych koncepcji układów do danego utworu. W takim tworzeniu tańca choreograf nie tylko bierze pod uwagę muzykę, ale również przekaz i treść, którą taniec ma pokazywać. Niezwykle ciekawą pracę ma choreograf teatralny, który pod uwagę musi wziąć również kostiumy, dekoracje, oświetlenie i przede wszystkim fabułę. Całość wraz z tańcem musi stanowić jeden spójny przekaz.
Nauka choreografii
Aby zostać profesjonalnym choreografem należy posiadać przygotowanie merytoryczne oraz spore doświadczenie w tanecznej branży. Choreograf może specjalizować się w różnorodnych formach sztuki tanecznej. Choreograf teatralny powinien mieć ukończone odpowiednie szkoły, kursy i szkolenia, gdyż w dziedzinie sztuki nie ma miejsca na błędy i niedociągnięcia. Można również zajmować się oprawą taneczną do koncertów, teledysków czy nawet reklam.
Choreografią zajmują się często absolwenci kierunków związanych z muzyką, rytmiką lub edukacją artystyczną. Praktykują ją również zawodowi tancerze, którzy mają doświadczenia związane z różnymi występami. Zawód ten wymaga wielu predyspozycji, takich jak kreatywność, umiejętność tworzenia nowych rzeczy, spostrzegawczość, wrażliwy słuch muzyczny, rozwinięta wyobraźnia, umiejętność improwizacji. Nie każdej z tych cech można się nauczyć, dlatego oprócz wiedzy merytorycznej ważne są zdolności wrodzone. Należy również znać różnorodne techniki i style taneczne, aby móc wykorzystywać je w praktyce. Nie bez znaczenia jest również sprawność fizyczna.
Choreografia to niezwykle ciekawy zawód. Wymaga otwartości, kreatywności i wiedzy tanecznej. Droga do tego zawodu nie jest wcale łatwa, ale determinacja i prawdziwa pasja z pewnością pomogą osiągnąć założony cel.