Breakdance – muzyka, taniec, kultura

Czym jest breakdance? Odrobina historii.

Breakdance (nazwany kiedyś przez pewnego kontrowersyjnego polityga bredgensem, czyli tańcem na głowie), znany jest również pod nazwami takimi jak break, bboying czy breakdancing. W praktyce jest to unikatowy i specyficzny taniec, który charakteryzuje się dużą ilością zapożyczeń z elementów siłowo – sprawnościowych, a także ruchów wykonywanych rękoma i nogami (a niekiedy całym ciałem!) na ziemi, czyli tak zwanym parterem.

Tancerz tego tańca w zależności od płci jest określany mianem b-bgirl lub b-boy, jak można się domyślić, oba te określenia to skróty od nazwy „breakdance” oraz płci z języka angielskiego. Określenie b-boy po raz pierwszy zostało użyte przed DJ Kool Herc’a podczas jednej z urządzanych przez niego na blokach imprez.

Taniec ten ma swoje korzenie w USA, powstał na przełomie lat 60 i 70, choć dokładna data jest trudna do ustalenia. Podobnie trudny do ustalenia jest dokładny rejon, w którym zrodzili się pierwsi b-boye i b-girl, choć przyjęło się, że dwa miasta w których breakdance rozwijał się bardzo prężnie to Los Angeles i Nowy Jork. Breaking szybko stał się zajawką w całym USA, a za jego stolicę przyjęło się wspomniany Nowy Jork. Za ojca chrzestnego uznaje się Jamesa Browna, którego muzyka, koncerty, spektakularne występy na scenie oraz taniec stanowiły inspirację dla tancerzy podczas tworzenia coraz to wymyślniejszych kroków, figur i ewolucji.

Gdy tańczysz breakdance muzyka ma znaczenie

Z początku pierwsi b-boye i b-girl „bujali się” przy rytmach muzyki funk puszczanej czysto rozrywkowo na imprezach, jednak z upływem czasu, kreatywni DJe zaczęli eksperymentować z zapętlaniem momentów, w których słychać było wyłącznie elementy perkusyjne, czyli tak zwany beat. Stało się to swego rodzaju podwaliną i inspiracją dla nowego gatunku muzyki – breakbeat. Taka właśnie breakdance muzyka była już bliżej ideału muzyki do tańca. W latach 80 i 90 z głośników przenośnych magnetofonów (boomboxów) dało się również usłyszeć muzykę electro i hip-hop i to właśnie gatunki takie jak soul, funk, electro czy breakbeat uznaje się za odpowiednie do tańczenia breaka, nie znaczy to jednak, że wszystkie utwory zawierające charakterystyczne cechy danego gatunku nadają się do tego tańca (można tu wziąć za przykład odbiegające daleko od oryginału współczesne odmiany muzyki hip-hop, jako że została ona niestety dostosowana pod masowych odbiorców).

Polskie ekipy w akcji

Szczecińska grupa Be – Bop była pierwszą pół profesjonalną ekipą b-boyów, chwilę po nich powstali pochodzący z Gniezna Flash Boys. Obie te ekipy zostały założone około 1986 roku niedługo po sukcesie komercyjnym filmu Beat Street. W 1985 roku w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski Breakdance.