Style tańca nowoczesnego, czyli do wyboru, do koloru

Nowoczesny, czyli jaki?

Taniec może przybierać różne formy. Można by rzec, że ile ludzi tyle stylów tańca, bo każdy tańczy tak, jak czuje. Jeśli jednak brać pod uwagę konkretne ruchy, układy itp. to wyróżniamy style i jednym z nich jest ten nowoczesny. Wywodzi się on z początków XX wieku, a koncentruje się na interpretacji tancerza. Nie ma więc tutaj mowy o jakichś krokach, które należy opanować, chociaż zawierają się w nim elementy baletu klasycznego. Tancerze tańczą więc tak, jak w duszy im zagra, a skupiają się na prądach, które w nich przechodzą i budują napięcie w tańcu. Ruszają się zgodnie z tym, jak czują, więc ich głównym doradcą są emocje, które kłębią się w nich wnętrzu. Zaczęło się to już na początku XX wieku, bo właśnie wtedy europejscy tancerze buntowali się wobec surowych zasad klasycznego baletu. Odrzucali techniki, a więc chcieli, aby spojrzenie na taniec było nowe i świeże. Nie chciano tańczyć w klasycznym obuwiu, czy zakładać kostiumy. Taniec ten zyskał więc nowatorskie spojrzenie, a zaczęto również częściej tańczyć na boso i w kostiumach, które nie zakrywały ciała zanadto. Wobec tego, nowoczesny styl tańca, to zaczął być tym, który w jakimś stopniu odrzucał dawne przyzwyczajenia, czy normy, co na dłuższą metę okazało się być strzałem w dziesiątkę.

Kreatywność i jeszcze raz kreatywność, a będzie z tego naprawdę coś!

Należy jeszcze raz podkreślić, jak istotnym czynnikiem są nastroje i uczucia tancerzy. Tańcząc w tym stylu są oni zachęcani do wyzwalania swoich emocji, co pozwala im w dużej mierze zaplanować kroki. Mogą oni wymyślać je, a korzystanie z tego, co już zostało wymyślone przez innych natchnionych tancerzy, raczej nie jest wskazane. Nie warto więc kopiować układów tanecznych od innych. Warto jednak starać się oddać lekkość w tańcu i sprawić, że nasze ruchy wyglądają tak, jakbyśmy się unosili w powietrzu. W tym celu dobrze jest korzystać z własnego ciężaru ciała, co z kolei wpływa na podkreślenie ruchu. Dobra świadomość ciała pozwala jeszcze lepiej oddać emocje towarzyszące tańcu, a użycie przyciągania ziemskiego jeszcze lepiej dopełnia całość choreografii.

Jakie wyróżniamy style tańca nowoczesnego?

Style tańca nowoczesnego to m.in. hip-hop, disco dance, jazz, modern jazz, street jazz, new style, breakdance, czy dancehall. Jak widać, jest ich trochę, a droga, jaką przeszedł taniec nowoczesny była długa i wyboista. Głównie dlatego, że początkowo styl ten był radykalny i różnił się znacznie od baletu.