Kijowskie atrakcje

Stolica Ukrainy to miasto, które z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów. Nic dziwnego – miasto ma gigantyczny potencjał i bardzo szybko się rozwija, a jednocześnie znajduje się w nim mnóstwo zabytków, będących pamiątką po epokach średniowiecza, renesansu, baroku, oświecenia i czasów rewolucji przemysłowej. Kijów atrakcje turystyczne – co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Kijowa?

Budowle sakralne

Kijów z pewnością może być dumny ze wspaniałych obiektów sakralnych. Znajduje się tutaj wspaniały Sobór Mądrości Bożej z XI wieku, w którym obecnie swoją siedzibę ma państwowe muzeum. Kolejną wizytówką miasta jest Ławra Peczerska, czyli klasztor z XI wieku rozbudowany w późnym średniowieczu. Znajdują się tutaj cerkwie, muzea i sale wystawowe, a oba obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jedną z najczęściej fotografowanych budowli w Kijowie jest przepiękny Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach. Bogato zdobione fasady, pozłacane kopuły i wewnętrzny wystój w stylu bizantyjskim zachwycają od wielu lat. Znajdujące się w środku relikwie św. Barbary uczyniły monaster jednym z najważniejszych punktów pielgrzymkowych na terenie całej Ukrainy.

Atrakcje Kijowa

Plac Niepodległości w Kijowie, przez dużą liczbę pomników i zabytków, przypomina nieco gigantyczną wystawę zewnętrzną. Znajduje się na nim Lacka Brama z figurą archanioła Michała, który jest oficjalnym patronem miasta. Nieopodal widnieje kolumna ze słowiańską boginką, pomnik Kozaka Mamaja, czyli słynnej postaci z ukraińskiej sztuki ludowej oraz pomnik przedstawiający czwórkę legendarnych założycieli miasta. To na nim w 2003 roku odbywały się wydarzenia nazwane pomarańczową rewolucją, a dziesięć lat później tak zwany Euromajdan. Andriivs’kyi descent to zabytkowa ulica o niezwykłym uroku. Wybrukowana, stroma trasa prowadzi przez część miasta zarezerwowaną dla lokalnych artystów i artystów ulicznych również z poza miasta. Artystyczny klimat zaowocował tym, że ta część miasta nazywana jest często kijowskim Montmartre, nawiązując do artystycznej dzielnicy Paryża.