Kroki zorby – taniec i regionalna atrakcja

Sirtaki – taniec wielu Greków i nie tylko

Kroki zorby to tak właściwie kroki sirtaki. To grecki taniec, który nazywany jest często zorbą, bo powstał do filmu „Grek Zorba”. W ten sposób zyskał popularność. W filmie pewien Grek, Alexis Zorba (aktor: Anthony Quinn) prezentuje życie kreteńskiego społeczeństwa. Jak widać więcej, taniec ten został nazwany jego nazwiskiem. Z kolei nazwa sirtaki bierze się z greckiego słowa „syrtos”, czyli „przeciągnij”. Taniec ten zbliżony jest do tych ludowych. Choreografię oryginalnego tańca stworzył Giorgos Provias. Taniec ten do dzisiaj jest znany i wciąż zyskuje na popularności.

Kroki zorby – na czym polegają?

Sirtaki to uproszczona wersja hasapiko. Taniec znany z tego, że był tańczony przed rzeźników Konstantynopola. Obecnie jest to duża atrakcja regionalna, a będąc w Grecji prędzej czy później można się natknąć na tańczących zorbę. Pierwotnie polegał on na tańczeniu w kole, trzymając się za ręce. W zorbie natomiast tancerze tworzą linię obejmując się za ramiona. Formowanie linii jest tradycyjne. Tempo w miarę tańca rośnie, zaczynając od wolniejszych akcji. Z czasem taniec staje się coraz szybszy, żywszy i dochodzą do niego skoki.
Sirtaki tańczy zazwyczaj od dwóch do czterech osób. Zdarza się, że jest ich jeszcze więcej, a tańczony jest na różnego rodzaju wydarzeniach, jak chociażby na weselach. Również w tawernach, barach, hotelach jest możliwość ujrzenia tego ciekawego tańca. Zazwyczaj na greckich wieczorach, gdzie ludzie jedzą, piją i spędzają miło czas. Taką choreografię można było ujrzeć w Just Dance 2015.
Sam taniec ma być radosny, ukazujący miłość do greckiego tańca. Zdarza się, że grecki taniec jest tańczony na statkach z turystami, gdzie całe przedsięwzięcie prowadzone jest przez kapitana. Ten, kto zatańczy może wygrać alkohol, a w przypadku dzieci jest to napój gazowany.

Ciekawostka o zorbie

Najdłuższa na świecie sieć tancerzy sirtaki została zapisana w Księdze rekordów Guinessa kiedy to w 2007 roku zatańczono w 8 grupach liczących w sumie 268 członków. Odbyło się to na Cyprze i miało za zadanie wypromować kurort turystyczny za granicą oraz pokazać, że wieś jest zainteresowana kulturą grecką. Kroki zorby musiały być synchroniczne i z tego względu nie każdy mógł wystąpić w przedstawieniu. Rekord ten został jednak złamany kilka lat później, bo w 2012 roku, kiedy to w porcie Volos w Grecji zatańczyło 5614 osób między 14, a 89 rokiem życia. Odbyło się to w świetle drugiej pełni księżyca miesiąca przez 5 minut, a zatańczono do muzyki Mikisa Theodorakisa.