Jaki rodzaj tańca wybrać?

Wybierz odpowiedni rodzaj tańca dla siebie

Na dobór rodzaju tanecznego ma kwestia indywidualna tak, jak choćby gusty kulinarny, czyli preferencje osoby zainteresowanej. Każdy z nas różni się od pozostałych i to, co sprawia radość jednej osobie, wcale nie musi być przyjemne dla drugiej.

Jeśli jesteśmy na początku naszej drogi i brakuje nam doświadczenia czy przygotowania kondycyjnego, zumba może być dobrym pierwszym krokiem. Z upływem czasu i wzrostem doświadczenia, można rozważyć podniesienie poprzeczki i ukierunkowanie się na co innego.

Wśród różnych rodzajów tańca możemy rozróżnić przede wszystkim taniec solowy oraz z partnerem. Jeśli jesteśmy indywidualistami, nie lubimy uzależniać swoich sukcesów od innych, lub gdy nasza nieśmiałość sprawia, że taniec w bliskim kontakcie z drugą osobą jest dla nas krępujący – powinniśmy postawić na taniec solowy, chociaż wychodzenie poza swoją strefę komfortu na pewno przyniosłoby tu wymierne korzyści. Jeśli lubimy w tańcu czuć bliskość z drugą osobą, imponuje nam synchronizacja i wzajemne dopełnianie się tancerzy – jako cel powinniśmy obrać taniec w parze z drugą osobą.

Tyle korzyści, co i radości

Niezależnie od tego, czy wolisz tańczyć samemu czy w parze, taniec sam w sobie będzie dla Ciebie źródłem ogromnej ilości korzyści. Przede wszystkim, taniec to ruch, a ruch to zdrowie. Skracając odpowiednio to równanie możemy dojść do wniosku, że trenowanie jakiejkolwiek formy tanecznej jest ogromną korzyścią dla naszego zdrowia, jako że taniec nierzadko jest dość mocno angażującą fizycznie aktywnością. Poza tym, w trakcie tańca możemy oddać się zapomnieniu, oddalić od siebie troski dnia codziennego, podnieść poziom endorfin, które jak powszechnie wiadomo, odpowiedzialne są za poprawianie humoru. Taniec pozwala poznać nowych ludzi, a także pracować nad pewnością siebie.

Ułatw sobie wybór!

Form tanecznych jest tak wiele, że biorąc pod uwagę ich mnogość, możemy mieć problem z dokonaniem wyboru tańca, który chcielibyśmy trenować.

By wybrać idealny dla siebie rodzaj tańca, powinniśmy za podstawowe kryterium wyboru obrać nasz temperament. Jeśli jesteśmy ekstrawertykami pełnymi energii, prawdopodobnie będziemy dobrze odnajdywać się w tańcach latynoamerykańskich czy nowoczesnych dużo lepiej niż w tańcach standardowych, choć patrząc na to z drugiej strony, osoba zamknięta w sobie i nieśmiała może potraktować taki kurs salsy jako doświadczenie wyzwalające, uwalniające w niej pokłady pewności i wiary w siebie.

Powód, dla którego rozpoczynamy naukę tańca również nie pozostaje bez znaczenia. Jeśli za cel stawiamy sobie redukcję wagi i rzeźbienie sylwetki, powinniśmy celować w tańce które będą szybkie i mocno angażujące rożne partie mięśniowe. Hip-hop jest doskonałym przykładem tańca, który pozwali poprawić naszą sylwetkę. Jeśli bardziej jednak zależy nam na większej świadomości ciała, a także zwiększeniu pewności siebie w kontaktach damsko – męskich, powinniśmy stawiać raczej na bachatę, rumbę czy salsę.