Taniec turniejowy – niekoniecznie na turniej

Skąd się wziął ten taniec?

Taniec turniejowy to taki, który wykonuje się na zawodach i turniejach tanecznych. To różne tańce, w skład których wchodzą te standardowe, a wśród nich: walc wiedeński, walc angielski, quickstep, foxtrot, cha-cha, jive, pasodoble, samba, tango itp. Taniec ten może być wykonywany przez zawodowców, ale i tańczących dla siebie, bo przecież nie ma wymogu jeżdżenia na turnieje. To dobry sposób na miłe, aktywne spędzenie czasu, a i sposób na obniżenie napięcia, więc też wyciszenie się. Tańce te różnią się między sobą chociażby pochodzeniem, ruchami, figurami, strojami i muzyką. Niektórzy zakładają specjalne ubrania, czy wybierają konkretny rodzaj muzyki. Podstawowy podział tych tańców to: tańce latynoamerykańskie, użytkowe i standardowe.

Taniec turniejowy co powinien zawierać, aby się takim nazywać?

Każdy ze wspomnianych tańców różni się między sobą. Mogą mieć inne tempo, czy rytm. Każdy z nich jednak ma cechę wspólną, która odnosi się do partnerstwa i współpracy, bez których nie ma mowy o tańcu w parze. Taniec towarzyski musi być dobrze zgrany, a partnerzy muszą się rozumieć i być w stanie wyczuć. Jest on widowiskowy, więc elementy w nim zawarte powinny być dobrze przećwiczone, zwłaszcza jeśli faktycznie myślimy o tym tańcu na poważnie i zamierzamy brać udział w zawodach. Turniejowy charakter sprawia, że taniec musi być na najwyższym poziomie. No chyba, że mowa o tańcu na weselu, ale i w tym przypadku dobrze jest zaprezentować posiadane umiejętności.

Jak i od czego zacząć?

Aby zacząć uprawiać ten taniec, to należy wybrać się na kurs tańca. Może on się odbywać w grupie, ale i indywidualnie. Można w ten sposób odkryć nową pasję, a nawet jeśli nie to, to poznać wartościowe osoby. Nauka tańca to świetna zabawa, niezależnie od tego, czy masz partnera, czy dopiero będziesz szukać takiego na stałe. Nie trzeba jednak obawiać się, że nie znajdzie się ktoś, z kim mogłoby się zatańczyć. Ważne żeby samemu czuć taniec, starać się wyrażać w nim siebie, a może i z czasem partnerzy sami będą do Ciebie się dobijali. Dobrze jest być w grupie, bo można wówczas wymieniać się spostrzeżeniami, czy doświadczeniami. Pomijając tak oczywiste aspekty, jak to, że można zbudować świetną sylwetkę i zadbać o zdrowie, to można zdobyć zajawkę na taniec, który wcześniej mógł wydawać się zbyt trudny, nieciekawy itp. Poznając taniec turniejowy nie poznajesz tylko jednego stylu, ale masz szansę poznać różne i wybrać ten, który odpowiada Ci najbardziej.