Zumba – czy jej nauka jest opłacalna?

Moda na zdrowie

W dzisiejszych czasach, praktycznie co krok możemy napotkać na reklamy zachęcające nas do podjęcia przeróżnych aktywności fizycznych. Cel zazwyczaj jest ten sam – chodzi o poprawę naszego zdrowia. O naszą uwagę walczą siłownie, kluby fitess, szkoły sportów walki czy akademie piłkarskie. Coraz większą popularnością cieszy się ostatnio nauka zumby.

Czym właściwie jest zumba i jakie korzyści płyną z niej dla naszego zdrowia? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest zumba?

Zumba jest to kompleksowy program treningowy, łączący w sobie większość elementów fitness: trening cardio, wysiłek mięśni, ćwiczenia równowagi i gibkości. Nauka zumby w głównej mierze opiera się na poznawaniu choreografii, te zaś są wzorowane na tańcach latynoskich (można zauważyć zapożyczenia z salsy, samby, reggaetonu czy flamenco), ale można odnaleźć w nich także elementy Quebradity czy tańca brzucha. Informacje podawane przez stronę internetową Zuba Fitness LLC mówią, że ponad piętnaście milionów osób bierze co tydzień udział w zajęciach Zumby, które są realizowane w ponad 200 000 placówkach w 180 krajach na całym świecie.

W zumbie łączą się poszczególne elementy tańca i aerobiku, jej choreografia zawiera w sobie różne style taneczne, a także sztuki walki, czy elementy Bollywoodzkich układów i tańca brzucha. Wykorzystuje się w niej także różne ćwiczenia z treningów typo siłowych (jak choćby przysiady czy wykroki) oraz cardio. By prowadzić zajęcia z zumby, lokal nie musi uiszczać opłat licencyjnych, jest to obowiązek leżący na barkach indywidualnych instruktorów – mają oni możliwość zdobywania odpowiednich „stopni wtajemniczenia”, takich jak choćby Basic, Aqua, Kids czy In the circuit.

Dlaczego warto trenować zumbę?

Zumba to tak naprawdę jedna z lepszych metod na pozbycie się niechcianych kilogramów zalegających nam tu i ówdzie. Cały proces odchudzania odbywa się w ruchu, więc ciało jednocześnie staje się jędrniejsze, a cellulit zostaje redukowany do minimum. Jedna sesja zumby pozwala spalić nawet do 700 kcal! Zumba toning, czyli odmiana przy której stosuje się dodatkowe ciężarki, to odmiana przy której spala się stosunkowo najwięcej kalorii, chociaż Strong by Zumba to trening, który równie dobrze pomaga w odchudzaniu. Pierwsze efekty treningów zauważa się już po kilku godzinach zajęć – tak szybki rezultat sprawia, że z upływającymi tygodniami nasza motywacja stale wzrasta! By trenować zumbę nie musisz wyposażać się w żadne konkretne sprzęty, zazwyczaj wystarczy wygodne ubranie gimnastyczne i buty sportowe.