Popularne techniki tańca

Najpopularniejsze techniki tańca z całego świata

Taniec ewoluował mocno na przestrzeni dziejów. Już w dawnych czasach, pierwotne plemiona zamieszkujące różne części świata wykonywały z różnych okazji typowe dla ich kultury i lokalizacji na globie tańce o różnym przeznaczeniu. Większe i mniejsze tłumy oddawały się tanecznym szaleństwom, które miały być formą celebracji zwycięstwa odniesionego w bitwie, indiańscy szamani przywoływali deszcz i negocjowali z przodkami pogodę i dobre łowy, a niektóre spośród afrykańskich plemion przez taniec celebrują nawet śmierć.

Jakie znamy dziś techniki tańca? Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Balet klasyczny

Początki tej techniki tanecznej sięgają XVI wieku, pojawiła się ona wówczas na dworach europejskich jako pewien rodzaj rozrywki, której wykon zarezerwowany był dla arystokracji. Miano odrębnej dziedziny sztuki balet uzyskał dopiero w XVII wieku, a zawdzięcza to królewskim teatrom i akademiom, w których ćwiczyło się już profesjonalistów, którzy mieli swoimi umiejętnościami zachwycać arystokrację. W wieku XX nastąpił rozwój kroków tanecznych, który przełożył się również na swego rodzaju rewolucję, która zaszła w balecie. Ojcem tego tańca nazywa się George’a Balanchine’a – zrewolucjonizował on klasyczną technikę baletową, włączył on do baletu elementy stylów współczesnych.

Jazz

Jest to taniec, którego rytmiczność i dynamika wynikają z jego pochodzenia – w swoich początkach była to forma spędzania czasu wolnego przez Afroamerykanów, przed latami 50yumi XX wieku cieszyła się ona szczególną popularnością wśród tej grupy etnicznej. Ten atrakcyjny dla muzyków styl wypromował się głównie za sprawą musicali. W jazzie jako tańcu dominują izolacje poszczególnych partii ciała w tańcu. Jest to taniec mocno związany z muzyką, pełen akcentów i synkop.

Modern

Mianem Modern określa się techniki praktykowane głównie przez szkoły założone przez prekursorów tego stylu, takich jak Lester Horton, Jose Limon, Merce Cunnigham czy Marta Graham. Pierwsze szkoły stańca Modern powstały w latach 50tych XX wieku. Co do idei – miało to stanowić zaprzeczenie tańca klasycznego, swego rodzaju odrzucenie tego stylu – stawiało się na eksplorowanie ruchu, co stało w kontrze do popularnego baletu.

Ćwiczenia którym poddają się tancerze przygotowując się do choreografii są bardzo wszechstronne dla rozwoju ciała – pozwala to tancerzom na utrzymywanie trudnych pozycji, spektakularne skoki czy inne trudne akrobacje. Taniec Modern cechuje się dużą przestrzennością, a linie ciała w porównaniu np. z jazzem są mniej poskręcane i dłuższe.