Układy hip hop – jak je tańczyć?

Hip hop to jedna z najbardziej nowoczesnych odmian tańca. Należy do grupy tańców ulicznych, tzw. Street Dance. Jest to grupa stylów tanecznych powstałych w Bronxie w latach 70-tych, dając tym samym początek kulturze hip-hopowej.

Style hip hop

Wśród tańców ulicznych wymienić można 5 stylów:

locking,

hip-hop,

popping,

funk,

electric boogaloo.

Nie bez przyczyny układy hip hop są ze sobą mylone, ponieważ mają one wiele wspólnego i zawierają dużo podobieństw. Hip hop był pierwszym stylem ulicznym, a dziś rozwinął się na tyle, że łączy w sobie wszystkie pozostałe style.

Czym się różnią układy hip hop?

Warto pokrótce opisać każdy ze stylów ulicznych. Funk wywodzi się z R&B, tańczy się go do dźwięków elektrycznych gitar, jest tańcem bardzo żywiołowym. Z kolei locking to taniec inspirowany sztukami walki. Cechują go figury związane z zatrzymanym ruchem – w pozach przypominających uderzenia i kopnięcia. Popping zaś kojarzy się z tzw. tańcem robora ponieważ polega na rozluźnianiu i napinaniu ciała, co wymaga dokładnej umiejętności izolacji – opanowania osobnych ruchów poszczególnych partii ciała. Ostatni taniec, electric boogaloo przypomina taniec kukiełki, co wyraźnie widać w teledyskach Michaela Jacksona.

Jak tańczyć układy hip hop?

W układach hip-hopowych wyróżnia się pewne układy, kroki i figury:

1. toprock – są to bardzo dynamiczne kroki połączone dodatkowo z gestami, np. bounce roller, latino rock, salsa step.

2. power moves – to figury rotacyjne oraz akrobacyjne, wśród których pojawia się np. kręcenie na głowie czy twistery.

3. freeze – to figury tzw. zamrożone, inaczej statyczne, polegające na zatrzymaniu ciała konkretnej pozycji na kilka sekund, jak np. figura air baby.

4. footwork – są to kroki, które wykonuje się w przysiadzie podpartym, np. three step, scramble, bicykle pumps.

W poszukiwaniu inspiracji warto zajrzeć w Internet, gdzie znajdziemy wiele filmików instruktażowych pokazujących różnorodne układy hip hop. Wielu tancerzy nagrywa i udostępnia swoje choreografie, dzięki czemu łatwo nauczyć się prawidłowych technik tańca – i to bez wychodzenia z domu. Chcąc jednak rozwijać się w tańcu ulicznym warto zapisać się także na kursy tańca, gdzie pod czujnym okiem instruktorów z pewnością opanujemy wszelkie zawiłości tańca hip-hopowego. Najlepiej zaczynać od prostych układów, stopniowo przechodząc do coraz trudniejszych technik. Wytrwałość, determinacja i cierpliwość, a także pozytywne nastawienie, ekspresja i dużo dobrej energii będą niezbędne każdemu początkującemu tancerzowi.