Gdzie studiować taniec?

Jeżeli interesuje cię rozwój w kierunku artystycznym i zastanawiasz się, gdzie studiować taniec – czytaj dalej, w tym artykule dowiesz się, czym kierować się w wyborze szkoły i na co zwrócić uwagę.

Gdzie studiować taniec?

Każdy przyszły student ma do wyboru studia licencjackie lub magisterskie. Studia I stopnia trwają zwykle 3 lata, z kolei studia II stopnia – 2 lata. Każdy etap kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra, potwierdzającego zdobyte w trakcie nauki kwalifikacje.

Studia podjąć można w trybie dziennym, inaczej stacjonarnym, lub też zaocznym – niestacjonarnym. Wszystko zależy od potrzeb studenta, tego czy będzie pracował w trakcie studiów, czy też skupi się wyłącznie na nauce. Studia na kierunku tanecznym gwarantują zdobycie niezbędnych w zawodzie tancerza umiejętności. Specyfika zależy głównie od wyboru ścieżki kształcenia i specjalizacji.

Uczelnie, na których można studiować taniec, jako główny kierunek to m.in:

AKADEMIA HUMANISTYCZNO – EKONOMICZNA W ŁODZI

AKADEMIA MUZYCZNA IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO W KATOWICACH

UNIWERSYTET MUZYCZNY FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE

Z kolei jako specjalizację taniec można studiować na uczelniach:

AKADEMIA MUZYCZNA IM. GRAŻYNY I KIEJSTUTA BACEWICZÓW W ŁODZI

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO IM. JERZEGO KUKUCZKI W KATOWICACH

Jaki kierunek wybrać?

Po rozwiązaniu dylematu, gdzie studiować taniec, warto również przemyśleć w jakim dokładnie kierunku chcemy rozwijać nasze taneczne umiejętności. Czy docelowo chcemy zajmować się choreografią, tańcem zawodowym, czy może zostać instruktorem w szkole tańca dla dzieci? Warto wziąć pod uwagę możliwości, jakie dają uczelnie. Wśród przykładowych kierunków wymienia się np:

pedagogika baletowa

pedagogika tańca

tancerz-choreograf

choreografia i teoria tańca

aktor teatru tańca

taniec współczesny

Prawidłowy wybór studiów to niezwykle ważna, życiowa decyzja, decydująca o dalszej ścieżce zawodowej. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad ich wyborem. Można również studiować kilka specjalizacji, np. wybierając pedagogikę tańca na studiach licencjackich, zaś na studiach magisterskich kształcić się jako tancerz-choreograf. Możliwości jest dużo, a ukończenie studiów otwiera drogę do dalszego rozwoju. Wiele uczelni daje również możliwość studiowania kilku kierunków naraz, w ramach indywidualnego toku studiów. Należy zatem przemyśleć, czym dokładnie chcielibyśmy się zajmować w przyszłości i pod tym kątem dobrać dla siebie odpowiedni kierunek.