Jak powinna wyglądać salsa?

Taniec czy sos?

Salsa, to pochodzące z języka hiszpańskiego słowo, którego znaczenie to aromatyczny sos o pikantnym smaku. W odniesieniu do tańca i muzyki, można łączyć to z faktem, że jak w sosie – w salsie jako tańcu mieszają się elementy rozmaitych gatunków muzycznych, tak jak i kroków, a wspólnym mianownikiem obu przypadków jest pikanteria i towarzyszące gorące przeżycia.

Salsa nauka od strony teoretycznej

Salsa jest cieszącym się ogromną popularnością na całym świecie tańcem z rodziny tańców latynoamerykańskich, ma pochodzenie karaibskie. Rozwój salsy można było zaobserwować szczególnie mocno w Ameryce i na Kubie, taniec ten tańczy się do muzyki, która również zwie się salsą.

W muzyce, salsa powstała w latach 1940 – 1970 za sprawą fucji rytmów karaibskich i afrokubańskich, przy niemałym wpływie jazzu. Salsa rozwijała się w Puerto Rico, Nowym Jorku, na Kubie jak i w innych krajach latynoskuch. Z początku wiele rozmaitych stylów muzycznych (iędzy innymi mambo, cha – cha, charanga i changui) dzierżyło nazwę salsy – miała na to wpływ firma nagraniowa Fania All Stars. W środowisku spotykało się to z pewnymi kontrowersjami, które ucichły z czasem. Stwierdzono bowiem, że nazwa salsa to doskonałe odwzorowanie elektrycznego charaktery tańca i muzyki.

Salsa to taniec czerpiący elementy z wielu innych stylów. W zależności od miejsca występowania na świecie, rozwijała się ona ulegając różnym wpływom. Spore zróżnicowanie doprowadziło do wyłonienia tak zwanych stylów salsy. Różnią się one od siebie podstawowymi krokami, rytmicznym umiejscowieniem kroków w muzyce, sposobem prowadzenia partnerki i jeszcze paroma detalami.

Kubańska salsa to połączenie kubańskiej rumby z tańcem son, podczas gdy salsa z Puerto Rico to odczuwalny wpływ tańców lokalnych. Do USA salsę „przynieśli`’ imigranci z Puerto Rico.

Najpopularniejsze style salsy to:
– Salsa kubańska
– Salsa portorykańska
– Salsa Palladium Mambo
– Salsa New York
– Salsa Los Angeles
– Salsa kolumbijska

Gdzie uczyć się salsy?

Jeśli zainteresowała Cię salsa nauka jej kroków będzie naturalną koleją rzeczy. Przede wszystkim, zanim zapiszesz się na jakikolwiek kurs – poobserwuj w internecie różne style salsy, by świadomie wybrać ten, który odpowiada Ci najbardziej.

Salsy możesz nauczyć się obserwując dostępne w internecie filmy instruktażowe, chociaż zdecydowanie lepiej zapisać się na prowadzony przez profesjonalistów kurs, w trakcie którego wszelkie błędy i pomyłki można będzie korygować na bieżąco. Jeśli rozkochałeś się w salsie, możesz również spróbować udać się do jej ojczyzny – nikt nie nauczy Cię tego tańca lepiej, niż lokalni tancerze, dla których jest to nie tylko taniec, ale też część ich życia i kultury.