Dlaczego kochamy taniec?

Taniec bez wątpienia może być świetnym sposobem spędzania wolnego czasu, drogą do utrzymania szczupłej sylwetki, zadbania o zdrowie czy też realizowania swoich pasji. Jeżeli jesteś osobą, która szczerze mówi “kocham taniec” to nadszedł czas, byś poznał jeszcze więcej zalet tej niezwykłej aktywności.

Kilka powodów, dzięki którym powiesz “kocham taniec

1. Taniec dodaje pewności siebie – nie tylko dlatego, że uczy otwartości i śmiałości, ale też wymusza utrzymanie prawidłowej, wyprostowanej sylwetki, dzięki której masz pełną kontrolę nad swoim ciałem.

2. Taniec usprawnia umysł – ponieważ wymaga koncentracji i skupienia, aktywując wiele obszarów mózgu jednocześnie. Regularne praktykowanie tańca poprawia bystrość i zapobiega demencji.

3. Taniec uczy wytrwałości – nauka tańca wymaga determinacji. Nie zawsze wszystko udaje się od razu, a każda porażka pozwala nabrać jeszcze więcej cierpliwości. Kształtuje to zdolność do wyznaczania celów oraz wytrwałego dążenia do ich osiągania.

4. Taniec umożliwia nawiązywanie znajomości – bez względu na to, czy uczęszczasz na kurs tańca, do szkoły tanecznej lub na dyskotekę, z pewnością nawiążesz nowe znajomości. I to z osobami, które dzielą twoje zainteresowania.

5. Taniec poprawia nastrój – dzięki temu, że podczas tańca wytwarzają się hormony szczęścia, taniec może skutecznie zapobiegać depresji i poprawić humor.

6. Taniec pomaga utrzymać zdrowie – regularna aktywność fizyczna pozwala zachować szczupłą sylwetkę, dobrą kondycję, elastyczność ciała i wysoką odporność.

7. Taniec dodaje energii – wysiłek fizyczny sprawia, że krew szybciej krąży w ciele, dzięki czemu organizm jest dotleniony, a to z kolei powoduje wzrost energii i witalności.

Jaki styl do ciebie pasuje?

Odmian tańca jest naprawdę mnóstwo. Jeżeli zastanawiasz się, który styl tańca pasuje do ciebie najbardziej, warto abyś wsłuchał się w siebie. Wolisz taniec solo, czy w parze? Preferujesz klasyczne tańce, czy kierujesz się w stronę nowoczesności?

Wśród tańców standardowych możesz wybrać np. tango, walc angielski lub wiedeński, z kolei z tańców latynoamerykańskich najbardziej popularne są cha-cha, rumba, czy samba.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również salsa i bachata.

Z kolei wśród tańców nowoczesnych wymienić można hip-hop, jazz i dancehall. Charakterystyczne dla nich jest to, że można je tańczyć pojedynczo. Często jednak tańczy się je w grupie według pewnej choreografii. Jego najważniejszą ideą jest wyrażanie emocji poprzez ruch i gesty, dlatego jeśli jesteś osobą, dla której ekspresja i uzewnętrznianie siebie nie stanowią problemu – style nowoczesne mogą być właśnie dla ciebie.

Taniec to przygoda

Jeżeli nadal nie wiesz, na który styl się zdecydować – możesz poeksperymentować. Obejrzyj kilka filmików instruktażowych i spróbuj swoich sił w domu. Jeżeli hip-hop nie przypadnie ci do gustu, to może salsa? Możliwości są nieograniczone, dlatego z pewnością znajdziesz swój ulubiony styl, który będzie ci najlepiej odpowiadał. Kiedy już wybierzesz ten właściwy, z pewnością zawołasz “kocham taniec!”