Tańce lata 20. – dlaczego są wyjątkowe?

Dlaczego lata 20. to istotna dekada?

Po pierwsze moda

Wytwory kultury z lat 20. zasługują już na miano kultowych. Moda tej dekady to coś znacznie więcej niż obraz utrwalony w naszej świadomości.Nie była ona wcale tak jednorodna jak się wydaje.Moda lat 20. to z jednej strony elegancki strój wieczorowy, z drugiej – coraz bardziej wygodny i mniej kobiecy ubiór noszony na co dzień. Za zdobionymi sukienkami i piórami tak naprawdę stały fascynacje Wschodem, które do Europy przybyły między innymi z Rosyjskim Baletem. Krótkie kobiece fryzury i chłopięcy ubiór charakterystyczny dla flapperek były nie tylko ostatnim krzykiem mody, lecz stanowiły odzwierciedlenie pierwszych przejawów emancypacji kobiet.Nie należy również zapominać o dorobku filomografii lat 20. W tamtym czasie powstały następujące filmy: Czterech jeźdźców Apokalipsy, Ben-Hur, Upiór w operze, z sekwencjami w kolorze, Pancernik Potiomkin, Gorączka złota (najsławniejsza komedia Chaplina) oraz Don Juan z Johnem Barrymore.
Równie wspaniałe, a mniej znane są tańce z lat 20. Poznajmy niektóre z nich!

Tańce lata 20. – charleston w ścisłej czołówce

Popularnym tańcem w tej dekadzie był na przykład Charleston. Jest to amerykański taniec towarzyski nazwany od miasta Charleston, w Południowej Karolinie.Charakteryzuje go metrum 4/4. Jego istotnym wyróżnikiem jest rytm synkopowany, ma on żywe tempo. W Stanach popularność zyskał dzięki piosence “The Charleston”, skomponowanej i napisanej przez pianistę James P. Johnsona.
Charleston nie należy do trudniejszych tańców. Można próbować swoich sił nawet, jeśli nie jest się profesjonalistą. Jednak wymaga on dobrej koordynacji ruchowej z powodu konieczności wykonywania szybkich kroków. Co ciekawe taniec ten można tańczyć nie tylko w parach, a także samodzielnie. Może być także wykonywany przez grupę kobiet lub mężczyzn (bez partnerów).

Charleston pojawił się w wielu filmach. W filmie z 1946 roku: „To wspaniałe życie” („It’s a Wonderful Life”) w reżyserii Frank Capra, odbył się konkurs tańca, w którym głównym punktem był charleston. Charleston został również uwypuklony w filmie z 2001: „Zakazana namiętność” („The Cat’s Meow”) w roli głównej Kirsten Dunst. Dlatego chcąc się z nim zapoznać warto się sięgnąć po te obrazy.

Również swing

Słysząc hasło tańce lata 20. należy też wspomnieć swing. Jest to styl tańca towarzyskiego pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, tańczony do muzyki jazzowej.Złoty czas jego popularności trwał od drugiego do piątego dziesięciolecia XX wieku.Historia swingu sięga lat 20. XX wieku, kiedy to czarna społeczność, tańcząc do współczesnej muzyki jazzowej, odkryła charleston i lindy hop.