Mundial de Tango, turniej tanga argentyńskiego organizowany w Buenos Aires od 2003 roku. Jego pierwsze edycje ograniczały się tylko do turnieju tanga w kategoriach De Pista (Tango Salón) i Escenario (Tango Show). Dzisiaj jest częścią festiwalu tanga, którego celem jest promocja kultury tanga i przywrócenie mu wartości dobra narodowego.

Mundial de Tango odbywa się w sierpniu i trwa około 2 tygodnie. Nadal najbardziej popularną częścią festiwalu jest turniej tańca, w którym bierze udział przeszło 400 par. Mundial de Tango to także liczne koncerty i spektakle tanga, wystawy, prezentacje książek i publikacji o tematyce tanga, a także wycieczki po stolicy Argentyny śladami tanga właśnie. To reprezentatywny festival, który gromadzi tysiące Tangueros i miłośników tanga z całego świata.

Inspirowani Mudnial de Tango, mierzymy się z fascynującym wyzwaniem, jakim będzie Klubowy Mundial Tango.

I Klubowy Mudnial Tango

Tango argentyńskie zawsze tańczyć będziemy ze słowiańską duszą, ale podobnie jak Argentyńczycy, możemy celebrować naszą pasję w wyjątkowy sposób. Mamy nadzieję, że taki właśnie będzie Klubowy Mundial Tango.

 

Promocja kultury tanga oraz wyzwanie, które motywuje do dalszej pracy i rozwoju – to idea Klubowego Mundial Tango.  To będzie wyzwanie dla Was i dla nas. Będzie rywalizacja, stres – oczywiście! Będą emocje. Będzie też ogromna radość i satysfakcja. Gwarantujemy!

Kategorie

W Klubowym Mundial Tango wyróżniliśmy kategorie Tango Escenario (Show), Tango de Pista: Tango Salón i Tango Milonguero oraz Milonga. Przez cały rok będą trwały zajęcia przygotowujące do konkursu. W programie technika chodzenia, objęcie oraz figury typowe dla stylu. Poprowadzą je pary instruktorskie, których styl tańca odpowiada wymienionym kategoriom. Zapraszamy gorąco do udziału!

ESCENARIO

Styl, który wyłonił się z Tango Tradicional w latach 80. ubiegłego wieku. Specyfika stylu zakłada przygotowanie choreografii tańca do wybranego utworu, którą charakteryzuje dramaturgia wyrazu oraz efektowne, wręcz akrobatyczne figury.

TANGO DE PISTA

SALÓN

Współcześnie najbardziej popularny styl w obrębie Tradicional Tango. Tańczony do klasycznej muzyki tanga. Charakterystyczny długi, posuwisty krok oraz precyzja i  elegancja ruchu.

MILONGUERO

Uznawane za spuściznę „Viejos Milongueros” z czasów rozkwitu Social Tango. Drobny krok, mocno osadzony w podłodze i muzyce, bliskie objęcie (apillado) i ciasne” figury to esencja stylu. 

MILONGA

Rytmiczna i radosna muzyka prowokuje do szybkiego, wesołego tańca, ale Milonga wcale szybka być nie musi. Dobrze zatańczona Milonga to taka, w której tańczący “igrają sobie z rytmem”. Kroki są drobne i bardziej filuterne, a na mistrzowskim poziomie pomysłowo ozdabiane.

Kryteria oceny

W konkursie najważniejsze jest uchwycenie stylu i muzykalność. Nie chodzi o skomplikowane figury, chodzi o tango i kroki zatańczone do muzyki, elegancko i z wyczuciem. Jury, w którym zasiądą klubowi instruktorzy tanga będzie oceniać:

  • Postawę, objęcie i technikę chodzenia typową dla stylu.
  • Płynność tańca i muzykalność.
  • Wykorzystanie min. 3 figur typowych dla stylu.
  • Interpretacja muzyki.
  • Kostium i „fachowy wygląd”.

Etapy konkursu

ELIMINACJE

W eliminacjach do konkursu mogą wziąć udział wszystkie chętne pary, które są członkami Por Fiesta Club. Polecamy zajęcia przygotowujące do konkursu. 

Eliminacje odbędą się w maju 2018 r. w Por Fiesta Club.

Jedna para może wziąć udział maksymalnie w dwóch kategoriach konkursu.

ĆWIERĆFINAŁY

Odbędą się z początkiem czerwca 2018 r. w Por Fiesta Club dla każdej kategorii konkursu. W każdej kategorii zostaną wyłonione 4 pary, które przejdą do półfinałów.

W ćwierćfinałach powinno wziąć udział 14 par w jednej kategorii. Mamy świadomość, że pierwsza edycja konkursu może nie zgromadzić takiej liczby chętnych. W tej sytuacji od razu przejdziemy do półfinałów.

PÓŁFINAŁY

Odbędą się w połowie czerwca 2018 r. w Por Fiesta Club. Z czterech par w każdej kategorii zostaną wybrane dwie pary, które przejdą do finału.

FINAŁ

Odbędzie się pod koniec czerwca 2018 r. w ramach Gali Finałowej –

konkurs & live music & milonga

Nagrody

Wszystkie pary finałowe zostaną nagrodzone. Na zwycięzców czeka nagroda główna –  mistrzowski puchar w wybranej kategorii oraz argentyńskie, profesjonalne buty do tanga dla Niej i dla Niego. 

Specjalnym wyróżnieniem będzie nagroda publiczności.